Pamiętasz pierwszy raz, kiedy uprawiałeś seks? Zanim to się stało, jak bardzo byłeś niespokojny? W tej chwili, jak przyjemne było to doświadczenie? A potem, jak bardzo czułeś się winny? Okazuje się, że odpowiedzi zależą w dużej mierze od płci.
Pierwszy stosunek jest interesujący dla badaczy seksu i płci z kilku powodów. Po pierwsze, inicjacja seksualna jest kulturowym „rytuałem przejścia”. Zrozumienie jej jest częścią zrozumienia kultury. Co więcej, „pierwsze” w ogóle mają tendencję do znaczenia w życiu. Wprowadzenie w nową sferę doświadczeń i zachowań może później kształtować trajektorię w tym kierunku. Inicjacja seksualna nie jest wyjątkiem. Wiek podczas pierwszego stosunku płciowego w literaturze naukowej powiązany jest z przyszłym zdrowiem seksualnym, satysfakcją i adaptacją.
Studiowanie pierwszego stosunku może również poprawić nasze zrozumienie różnic i podobieństw w doświadczeniach seksualnych mężczyzn i kobiet, co z kolei może pomóc rzucić światło na niektóre z podstawowych procesów płci i społeczeństwa.
Niedawno opublikowano wyniki, które wydają się być największym badaniem pierwszego w historii stosunku płciowego, który znalazł odzwierciedlenie we wspomnieniach młodych studentów. Zebrano dane dotyczące ponad 5700 uczestników, obejmujące okres 23 lat, przyglądając się szczególnie różnicom płci w zakresie przyjemności, lęku i zmiennych dotyczących winy, wykazanych w poprzednich badaniach, w celu uwzględnienia i powiązania stopnia ich nasilenia w kontekście pierwszych doświadczeń związanych ze stosunkami międzyludzkimi.
Duża próba oraz fakt, że dane były zbierane przez trzy kolejne dekady przy użyciu tych samych środków, umożliwiły badaczom postawienie dwóch interesujących pytań:
Czy istnieją silne różnice między mężczyznami i kobietami w doświadczeniu pierwszego stosunku płciowego?
Czy reakcje emocjonalne mężczyzn i kobiet na pierwszy stosunek zmieniły się w ciągu ostatnich 20 lat?
Ujęte razem, odpowiedzi na te pytania mogą pomóc rzucić dalsze światło na pytanie „natura a wychowanie” dotyczące seksualności. W tym celu silne i utrzymujące się różnice między płciami mogą wskazywać na genetycznie ukształtowane przyczyny, ponieważ procesy zmian biologicznych są zazwyczaj powolne i długotrwałe. (Na przykład średnia różnica wysokości między płciami utrzymywała się przez ostatnie 100 lat, co świadczy o silnym wkładzie genetycznym). Z drugiej strony, wyraźne i gwałtowne zmiany sugerują znaczący wpływ sił kulturowych. (Wzorce zapisów na studia wyższe dla mężczyzn i kobiet zmieniły się dramatycznie w ciągu ostatnich 100 lat, na przykład, głównie z powodu zmian społecznych.)
Co wywnioskowano? Porównując mężczyzn i kobiety w określonej próbie (w skali 1=w ogóle nie do 7=wszystko), stwierdzono silne, statystycznie istotne różnice pomiędzy mężczyznami i kobietami w odniesieniu do wszystkich trzech wyników, dla których przeprowadzono badanie: Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni doświadczyli więcej przyjemności (4,9) niż kobiety (3,1). Ale mężczyźni również zgłaszali większy niepokój (5,8 vs. 4,9), podczas gdy kobiety doświadczały więcej poczucia winy niż mężczyźni (3,8 do 2,7).
Patrząc na zmiany w czasie, zaobserwowano kilka interesujących trendów:
Jeśli chodzi o przyjemność, poziom przyjemności mężczyzn utrzymywał się na stałym poziomie (około 5,0), ale oceny przyjemności kobiet w odniesieniu do pierwszego seksu stale rosły z biegiem lat. Mimo to, dla ostatniej zmierzonej kohorty, średnia przyjemność mężczyzn w pierwszym razie (4,9) pozostaje znacznie wyższa niż w przypadku kobiet (3,3). (Obie płcie, można zauważyć, nie są dość ekstatyczne pod względem tego doświadczenia.)
Jeśli chodzi o poczucie winy, wyniki wykazały, że kobiety doświadczają obecnie mniej poczucia winy niż w przeszłości, przy pierwszym stosunku płciowym. Nadal jednak czują się bardziej winne niż mężczyźni, a ich najnowsza średnia ocena winy (3,5) jest wyższa niż ich ostatnia średnia ocena przyjemności w tej samej skali (3,3).
Jeśli chodzi o lęk, wydaje się, że lęk mężczyzn i kobiet zbiegł się powoli – lęk kobiet zwiększył się na przestrzeni lat, podczas gdy lęk mężczyzn zmniejszył się. Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet lęk (odpowiednio 5,4 i 5) był i pozostaje stale wyższy niż przyjemność lub poczucie winy.
Co mamy zrobić z tymi ustaleniami?
Jednym z wniosków jest to, że pierwsze spotkania seksualne są niepewne, ale nie jest to w pełni nowość. Lęk i poczucie winy towarzyszą wielu cenionym (wychowywanie dzieci) i przyjemnym (jedzenie lodów) działaniom człowieka. W rzeczywistości, miara ambiwalencji wydaje się być nieodłączną cechą naszego systemu emocjonalnego, a nie błędem w “oprogramowaniu”, w szerokim spektrum działań społecznych i interakcji. Nasze lęki i fascynacje są ściśle powiązane. Ból emocjonalny czai się regularnie na skraju naszych najgłębszych przyjemności, jednocześnie natarczywy i moderujący odczucia.
Ponadto, wzrost przyjemności i spadek poczucia winy kobiet w czasie może być postrzegany jako pozytywny trend, odzwierciedlający, jak sugerują autorzy badania, złagodzenie presji społecznej na kobiecą ekspresję seksualną. Jednak przy braku kontekstu można równie dobrze przyjąć pogląd przeciwny, stwierdzając, że zmiany te, niewystarczające do zniwelowania różnic między płciami, odzwierciedlają wytrwałość społecznej wrogości wobec ekspresji seksualnej kobiet.
A co z naturą i wpływem otoczenia? Cóż – to, że wykresy zmieniły się w ciągu ostatnich 20 lat, wydaje się sugerować większy wpływ społeczny. Z drugiej strony, fakt, że różnice między płciami pozostały znaczne, może sugerować, że biologia wbudowana pozostaje nadal pod dominującą kontrolą. Autorzy opowiadają się za tym ostatnim wnioskiem, argumentując, że różnice między płciami w reakcjach emocjonalnych, zwłaszcza w zakresie przyjemności, są wystarczająco duże i silne, by sugerować przyczyny genetyczne.
Dalej spekulując wyniki – szczególnie w odniesieniu do przyjemności, gdzie mężczyźni pozostali stabilni, podczas gdy kobiety wykazały wyraźne zmiany – mogą stanowić dowód na ideę „erotycznej plastyczności”, zaproponowaną przez amerykańskiego badacza Roya Baumeistera. Zgodnie z tą koncepcją seksualność kobiet jest bardziej elastyczna, elastyczna, a zarazem reagująca na okoliczności społeczne bardziej, niż seksualność mężczyzn, która zazwyczaj jest węższa i bardziej sztywno ograniczana.
Zanim jednak dojdziemy do wniosków, warto pamiętać, że dane te, choć intrygujące, opierały się na retrospektywnych raportach własnych, które są notorycznie podatne na zniekształcenia. To, jak pamiętasz uczucie i to, jak się wtedy czułeś, niekoniecznie jest takie samo. Co więcej, dane uzyskano od dość jednorodnej grupy osób (amerykańskich studentów). Szaleństwo próby wywnioskowania ogólnych praw z preferencji amerykańskich studentów jest oczywiste i zostało dość szeroko skomentowane w literaturze psychologicznej i popularnej, odnoszącej się na całym świecie do wspomnianych badań.
Problematyczne jest również założenie, że ten sam wynik w tej samej skali oznacza to samo dla różnych grup. Znaczenie doświadczenia nigdy nie jest pozbawione kontekstu. Dwie osoby mogą ocenić doświadczenie jako pozytywne, ale jeśli jedna z nich oczekiwała, że będzie ono negatywne, podczas gdy druga miała potwierdzone pozytywne oczekiwania, to ich podobne oceny oznaczają bardzo różne doświadczenia.
Co więcej, pierwsza płeć jako rytuał przejścia jest konstrukcją społeczną, a jej znaczenie zmienia się wraz ze zmianami społecznymi. Badania psychologiczne mają trudności z nadaniem sensu temu śliskiemu terenowi. Na przykład rozwód (inny konstrukt społeczny i swego rodzaju rytuał przejścia) był przez dziesięciolecia dokładnie badany, a tendencje były dokumentowane. Przez cały czas jednak znaczenie rozwodu ulegało ciągłym zmianom. Tak więc to, o czym mówimy, kiedy mówimy o rozwodzie, nie jest tym samym, o czym mówiliśmy, kiedy mówiliśmy o rozwodzie w latach ubiegłych. Podobnie, znaczenie „pierwszego stosunku płciowego” może się zmienić w taki sposób, aby porównanie między ocenami z przeszłości i z teraźniejszości było mniej znaczące.
Wreszcie, na poziomie bardziej przyziemnym, pozostaje niejasne, czy którakolwiek z tych udokumentowanych różnic pomiędzy płciami w doświadczeniu pierwszego stosunku oznacza znacząco różne wyniki w życiu uczestników. Duże różnice w nastawieniu ludzi nie przekładają się automatycznie na przewidywalne i znaczące różnice w stylu życia lub wynikach życiowych. Ludzie zarabiający 50.000 złotych rocznie mogą czuć się z tym dobrze lub źle, ale nie zmieni to faktu, że wszyscy oni prawdopodobnie mają ograniczenia ekonomicznie i posiadają kredyty hipoteczne. Podobnie mężczyźni i kobiety doświadczają pierwszego stosunku płciowego w różny sposób, ale badania muszą jeszcze ujawnić, czy (i jak) te różnice wpływają znacząco na ich przyszłe życie seksualne i inne relacje.
Dopóki tak się nie stanie, możesz przeprowadzić własny projekt badawczy, porównując swoje odpowiedzi na pytanie, które otworzyło ten artykuł, z następującym, zamykającym pytaniem: Czy pamiętasz, kiedy ostatnio uprawiałeś seks? Zanim to się stało, jak bardzo byłeś niespokojny? W tej chwili, jak przyjemne było to doświadczenie? A potem, jak bardzo czułeś się winny?