Czasami przeoczony i niedoceniany, lubrykant może być prostym sposobem na poprawę życia seksualnego. Jasne, istnieje swoiste piętnowanie skupione wokół stosowania lubrykantu do seksu, a dokładniej tego, co mówi on o Twoim ciele i związku, ale szczerze mówiąc – prawie każdy może skorzystać na tym, że jest trochę nasmarowany. Jednak po powitaniu tego “smaru” (wybaczcie prostotę, ale lubię te określenie) w skrzynce z dodatkami seksualnymi mogą pojawić się pytania, na które trzeba odpowiedzieć.

Jakie są różnice pomiędzy lubrykantami?

Chociaż istnieje wiele wariantów i wzorów, większość lubrykantów można podzielić na następujące kategorie:

Woda

Lubrykant na bazie wody jest najczęstszym dostępnym rodzajem seksualnego lubrykantu. Jak sama nazwa wskazuje, jest on wykonany głównie z wody. Oznacza to, że podczas stosowania wchłania się on w skórę i wymaga ponownego zastosowania na dłuższe sesje. Formuły na bazie wody są zazwyczaj najmniej drażniące i często są łączone z innymi naturalnymi składnikami nawilżającymi, takimi jak na przykład Aloe Vera. Jest bezpieczny w użyciu z wszystkimi zabawkami i metodami użytkowania oraz nie powoduje powstawania plam i odbarwień.

Silikon

Silikonowy lubrykant jest jak jedwab dla kontaktu seksualnego. Jego ekstra gładka formuła nie jest wchłaniana przez skórę, więc jest w stanie wytrzymać dłużej podczas zabawy. Silikonowy smar również nie zmywa się wodą, co czyni go idealnym towarzyszem do uprawiania seksu pod prysznicem i w wannie. Silikon jest hipoalergiczny, o ile nie jest połączony z żadnymi drażniącymi składnikami, więc jest bezpieczny dla wrażliwego organizmu (np. alergików). Lubrykant silikonowy ma jednak pewne ograniczenia. Silikonowe zabawki mogą zostać zrujnowane przez użycie silikonowego smaru (choć prezerwatywy nie ucierpią) i może on powodować plamy na pościeli i ubraniach.

Olej

Lubrykanty na bazie oleju są tymi, które utrzymują się świetnie w trakcie ruchu. Uwielbiane ze względu na swoją “długowieczność”, smary na bazie oleju mogą być również zastosowane jako oleje do masażu. Jednak lubrykanty na bazie oleju mogą mieć wpływ na niektóre metody barierowe ochrony STI i kontroli urodzeń, zwłaszcza w przypadku prezerwatyw lateksowych. Olej tworzy małe, słabe punkty w lateksie, przez co prezerwatywy są bardziej podatne na uszkodzenia. Olejowe lubrykanty są również związane z wyższymi wskaźnikami infekcji. Olej może szybko zjełczeć, więc każda jego część pozostawiona w fałdach skóry warg, penisa, moszny lub odbytu może prowadzić do podrażnień. Ponadto, produkty na bazie oleju są prawdziwym terrorystą dla tkanin Twojej sypialni.

Hybryda

Lubrykanty hybrydowe łączą w sobie różne elementy bazowe, najczęściej wodę i formuły silikonowe. Idea smarów hybrydowych jest taka, że otrzymujesz to, co najlepsze z obu światów. Smary, które zawierają zarówno wodę, jak i silikon, mają formułę, która pozwala na długotrwałe, jedwabiste uczucie silikonu, z wszechstronnością zabawy, które posiada smar na bazie wody.

Jakiego smaru mogę używać z moją zabawką?

Rodzaj smaru, który można stosować z zabawką, zależy od tego, z czego jest wykonana zabawka. Jeśli Twoja zabawka jest wykonana z twardego materiału, takiego jak kamień naturalny, plastik ABS, szkło lub stal nierdzewna, wtedy świat lubrykantów stoi przed Tobą otworem. Nieporowate zabawki z twardego materiału mogą być używane z każdym smarem bez niszczenia lub narażania samej zabawki.

Zabawki silikonowe wymagają albo oleju na bazie wody, albo hybrydy z niewielką ilością silikonu. Użycie smaru silikonowego na zabawce silikonowej prawdopodobnie doprowadzi do zniszczenia struktury silikonu, powodując jego lepkość.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój smar jest bezpieczny w użyciu z daną zabawką, spróbuj tego prostego testu. Znajdź niewielki obszar zabawki, który nie wchodzi w kontakt z Twoim ciałem – zazwyczaj jest to podstawa zabawki. Weź bardzo małą próbkę zakupionego lubrykantu na końcówkę wacika, a następnie nałóż go na dany obszar. Odczekaj 30 minut i wytrzyj do czysta. Jeśli obszar się zmienił, lubrykant nie jest kompatybilny z zabawką. Jeśli wygląda na niezmieniony, możesz użyć tego smaru.

Jaki lubrykant jest najlepszy dla analu?

Ponieważ odbyt nie jest częścią ciała, która posiada naturalne nawilżenie (w przeciwieństwie do pochwy i penisa), to czasami wymaga dużo czasu na rozgrzewkę. Najlepiej jest wówczas użyć długotrwałego lubrykantu. Grubsze lubrykanty na bazie wody o konsystencji żelu, wersje hybrydowe lub smary na bazie silikonu są idealne. Jeśli jednak używasz zabawek silikonowych, trzymaj się wody lub hybrydy, aby uniknąć zrujnowania zabawki.  

Uwielbiam seks pod prysznicem. Czy jest do tego odpowiedni lubrykant?

Tak – lubrykanty silikonowe są idealne do uprawiania seksu w wodzie, ponieważ mają lepką konsystencję, która nie jest łatwo zmywalna. Kiedy przyjdzie czas na sprzątanie, nawet delikatne mydła powinny je zmyć bez problemów.

Jaki lubrykant działa w przypadku prezerwatyw?

Nie wszystkie lubrykanty są kompatybilne z metodami zabezpieczającymi. Na przykład, jeśli używasz prezerwatywy lateksowe, większość lubrykantów na bazie oleju rzeczywiście osłabi tworzoną przez nie barierę, czyniąc ją bardziej podatną na pęknięcia i mniej skuteczną. Jeżeli lubrykant na opakowaniu jasno nie daje do zrozumienia, że jest bezpieczny w użyciu z prezerwatywami, należy zdecydować się na środek na bazie wody lub hybrydowy. Pamiętaj, że kilka kropel smaru wewnątrz prezerwatywy może zdziałać cuda.

Lubrykanty, które próbowałem stosować, wywołują u mnie podrażnienie i infekcje drożdżowe. Czy jest taki, który tego nie robi?

Choć może to być zaskakujące, większość lubrykantów dostępnych w lokalnej aptece nie jest w rzeczywistości bezpieczna dla ciała. Wiele z nich zawiera parabeny, glicerynę, cukry lub substancje zapachowe, które mogą powodować niepożądane reakcje, niezrównoważony poziom PH i możliwe infekcje. Przed użyciem lubrykantu na ciało, najpierw sprawdź składniki, aby upewnić się, że nie zawierają gliceryny, Nonoxynol-9, ropy naftowej, glikolu propylenowego lub glukonianu chlorheksydyny.

Jeśli jesteś wrażliwy na tego typu środki, wybierz formułę zrównoważoną pod względem pH, która nie zakłóci naturalnego poziomu bakterii w Twoim organizmie. Wszystkie formuły produktów takich jak Sliquid i Good Clean Love zostały stworzone, aby naśladować naturalny poziom odpowiedni dla Twojego ciała.

Ponadto, jeśli używasz od razu nasmarowanych, wilgotnych prezerwatyw, bądź świadomy, że może to być przyczyną Twojego podrażnienia. Spróbuj zmienić markę, decydując się na prezerwatywy bez “poślizgu” lub wykonaj test naskórka przed ich użyciem.

Nie mam problemu z wilgotnością w naturalny sposób. Czy w ogóle potrzebuję lubrykantów?

Być może słyszałaś termin „mokra jest lepsza”, ale jeśli okaże się, że nie masz żadnych problemów z nawilżeniem, kiedy się podniecasz, lubrykant może nadal być korzystnym dodatkiem do zabawy. Istnieje wiele środków, które mogą poprawić igraszki w ekscytujący sposób dla Waszej dwójki, w tym lubrykanty smakowe i grzewcze. Ponadto, gdybyś miała doświadczenie, w którym ciało Twoje lub partnera nie stworzyło naturalnej wilgoci, do której jesteś przyzwyczajona, byłabyś przygotowana.

Nie potrzebuję lubrykantu. Używam tylko <tu wstaw co chcesz>, czyli zwykły produkt do użytku domowego

Zawsze istnieje ryzyko, gdy używasz produktu w sposób, w jaki nie był on przeznaczony do użycia. Obszary, w których najprawdopodobniej stosujesz smar (Twoje genitalia/wagina), mają jedne z najbardziej wrażliwych rejonów skóry w organizmie. Produkty gospodarstwa domowego mogą zawierać niechciane substancje chemiczne, których nie chcesz umieszczać w ciele i mogą powodować one podrażnienia tych wrażliwych części ciała. Na przykład, wiele balsamów, które są wspaniałe na nogach, brzuchach i ramionach, może siać spustoszenie w genitaliach.

Lubrykanty seksualne są specjalnie zaprojektowane do pracy z Twoim ciałem w celu zwiększenia Twoich doznań ze stosunku. Inwestowanie w bezpieczny dla ciała lubrykant nadaje priorytet Twojemu zdrowiu i przyjemności, jak również zdrowiu i przyjemności Twoich partnerów – warto o tym pamiętać.

Czy masz 18 lat i więcej? Ta strona wymaga, abyś miał ukończone 18 lat lub więcej. Proszę podaj swój wiek, aby zobaczyć zawartość bjacz.pl lub kliknąć "Wychodzę", aby wyjść.